• Nie jest obojętne, kiedy i gdzie się rozmawia.
  Dorośli najchętniej chcieliby porozmawiać natychmiast, kiedy czują taką potrzebę. Nastolatek ma jednak swoje życie, swoje zajęcia; poza tym są chwile, kiedy chce rozmawiać, i chwile, kiedy nie ma na to ochotyMiejsca również mają swoje znaczenie, np. pokój nastolatka to jego świat – jeśli tam przychodzimy, to znaczy, że chcemy, aby rozmowa miała charakter bardziej intymny i poufny.
 • Należy uważać na to, jakich słów używamy.
  Niech rodzice przykładowo zwrócą uwagę, ile razy w ciągu dnia zwracają się do swojego dziecka po imieniu, a ile razy mówią do niego przez „ty”Imię jest czymś fundamentalnym, nadającym tożsamość.

WARTO UŻYWAĆ RÓŻNYCH SPOSOBÓW KOMUNIKACJI

 • Uśmiechnąć się do swojego nastolatka, mrugnąć do niego bez konkretnego powodu, poklepać syna po ramieniu przechodząc obok niego lub pogładzić córkę po policzku.Czytając gazetę rzucić: „Zobacz, tu jest ciekawy artykuł na temat koszykówki, może chcesz przeczytać?”. Dzięki takiej postawie nastolatek dostrzega, że dorosły jest stale otwarty na kontakt z nim. Nie oznacza to jednak, że na propozycję rozmowy dorosły nie może zareagować: „Tak, chętnie z Tobą porozmawiam, ale teraz właśnie wychodzę do pracy. Podyskutujemy o tym wieczorem, kiedy wrócę”.
 • W miarę możliwości trzeba unikać trybu rozkazującego.
  W swojej wrażliwości nastolatek odbiera go w pierwszym rzędzie jako odrzucenie.Zamiast rozkazywać: „Schowaj mleko do lodówki”, lepiej powiedzieć: „Nie schowałeś mleka do lodówki” albo „Słuchaj, chciałbym, żeby mleko było zawsze w lodówce”.
 • Ważne jest właściwe rozpoczęcie rozmowy.
  Nie może nastąpić gwałtownie, ponieważ nastolatek poczuje się zagrożony.

Lepiej potraktować go jako pełnoprawnego rozmówcę, powiedzieć: „Chciałbym z tobą porozmawiać. Kiedy będziesz mieć wolną chwilę?”, i od razu go uspokoić: „Chciałbym z tobą porozmawiać na ten a ten temat. Nie chodzi o nic poważnego, ale chcę ci coś powiedzieć, kiedy będziesz mieć czas”. Bardzo często nastolatek odpowiada wtedy: „Powiedz to od razu”.

CZEGO UNIKAĆ W ROZMOWIE?

 • Przejmowania agresywnego sposobu mówienia nastolatka
  Odpowiadając mu tym samym tonem, powodujemy eskalację. Należy zachować spokój, a jeśli nastolatek staje się zbyt agresywny, trzeba powiedzieć: „Nie zgadzam się na prowadzenie rozmowy z tobą w taki sposób. Proponuję, żebyś się uspokoił”.
 • Rozmawiania zawsze z pozycji wyższości
  i traktowania nastolatka jak dziecka albo jak „niewykończonego” dorosłego.
 • Manipulowania słowami
  na przykład w celu szantażu uczuciowego, co całkowicie niszczy wzajemne relacje.

„Famille Chretienne„ nr 1412, tłum. Joanna Kokowska

ŹRÓDŁO: MIESIĘCZNIK KATOLICKI LIST,  NASTOLATKI W DOMU, NUMER 05.2010
ZAMÓW PRENUMERATĘ LISTUhttp://sklep.e-medialist.pl